Menşei Orta Meksika olan ve defnegiller familyasına ait olan bir bitkidir. Mucizevi faydalarından ötürü Aztek kültüründe “ Bereket Armudu” olarak adlandırılır. Faydalı bileşenlere sahip içeriğiyle hem sağlığımızın hem de güzelliğimizin vazgeçilmezlerindendir. Antioksidan açısından zengindir. Aynı zamanda lif kaynağıdır. Faydalı yağlar açısından zengindir. Bunların yanında forfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineralleri içerir. Oleik asit, folik asit omega 3 ve 6 deposudur. Avokado kullanım alanı çok geniş olan bir bitkidir. Gıda olarak tüketilebildiği gibi, yağı çıkarılarak ve kozmetik sektöründe ham madde olarak da kullanılabilir.

*Zengin lif içeriği sayesinde besleyicidir. Aynı zamanda doygunluk hissi verir.

*Potasyum içeriği sayesinde kalp, böbrek, iskelet ve kas sisteminin güçlenmesini sağlar

*Kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını olumlu etkiler. Günlük olarak tüketildiğinde damar sertliğinin önüne geçer.

*Prostat ve meme kanseri olmak üzere kanser oluşumunun önüne geçer.

*Hem tüketildiğinde hem de saf yağı cilde uygulandığında içerdiği faydalı yağlar aracılığıyla deriyi besler. UV ışınlarına karşı koruma sağlar. İçeriğindeki K vitamini sayesinde sivilce ve yaraların onarım sürecini hızlandırır.

*Anti-aging özelliğiyle derideki kızarıklık ve bozulmaları önler ve kolajen dokusunu güçlendirir. Bu özellikleriyle yaşlanma karşıtıdır.

*Kuru ve yıpranmış saçların onarılması için avokadoya sıklıkla başvurulur.

*Düzenli olarak tüketilmesiyle göz sağlığına iyi gelir.