Ayaklarımız bedenimizin tüm yükünü çeken, çoğu zaman görmezden geldiğimiz organlarımızdan bir tanesidir. Özellikle günümüzde yoğun tempolu yaşamlarımız ayaklarımızın yükünü daha da arttırmaktadır. Ancak ayak bakımı sağlık ve güzellik açısından ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Ayaklarımız çoğu zaman ayakkabılarımızın içine hapsolur. Özellikle kış aylarında kalın çoraplar ve botlar nedeniyle havasız kalır ve hem sağlık açısından hem estetik açıdan sorunlar çıkabilir. Havasız kalan ayaklarda mantar oluşumu, egzama, çatlaklar oluşur. Alacağınız küçük önlemler ve uygulayacağınız bakımlar ile bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

*Ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki bakımlarınızı periyodik aralıklarla yapmanızdır. Yani bir defa yapıp daha sonra ihmal ederseniz istediğiniz sonuçları alamazsanız.

*Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın ve ayakkabılarınızın havalandığından emin olun.

*Çorap seçimi ayak sağlığı için önemli bir konudur. Pamuklu çoraplar tercih etmelisiniz.

*Düzenli aralıklarla yapılan pedikür güzel ve bakımlı ayaklar için olmazsa olmazdır.  En önemli nokta kullandığınız aletlerin başkası tarafından kullanılmadığından emin olmalı ve temizliğine özen göstermelisiniz.

*Pediküre başlamadan önce ayaklarınızdaki sert deriyi yumuşatmalısınız. Bunun için geniş bir kaba koyduğunuz ılık bir suda ayaklarınızı en az 15-20 dakika bekletmelisiniz. Bu suyun içine almış olduğunuz banyo tuzları ya da karbonat, limon tuzu, beyaz sirke gibi evinizdeki malzemelerden de kullanabilirsiniz. Bu malzemeler derinizi yumuşatarak ayaklarınızı pedikür işlemine hazır hale getirir.

*Ayak tırnaklarınızı keserken oval ve yuvarlak kesmeye özen gösterin çünkü köşeli kesimlerde batma problemi yaşanabilir. Aynı zamanda tırnak etrafındaki deriyi temizlerken kesmek yerine iterek temizleyin.

*Ayaklarınızı ponza taşı aracılığıyla ölü derilerden arındırın. Ölü derilenden arındırılmış bir ayak daha sağlıklı ve güzel duracaktır. Aynı zamanda ponza taşıyla masaj yapabilirsiniz. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayan masaj aracılığıyla yorgunluk ve ağrılarınız da hafifleyecektir. Ancak ponza taşını fazla bastırmamanız gerekir çünkü bu sağlıklı deriyi soymanıza ve tahrişe neden olabilir.

*Topuklarınızdaki çatlakları soymayın, iyi bir nemlendirici aracılığıyla çatlakların onarılmasını sağlayın.