Kırışıklık genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan ancak yalnızca bu sebebe bağlı olmayan bir cilt problemidir. Cildin maruz kaldığı etkenlerden dolayı yaşlanmadan bağımsız bir şekilde erken yaşlarda da kırışıklık problemi görülmektedir.

Bu problemin çok farklı sebepleri vardır. Bu sebeplerin en başında yaşlanma gelir. Yaşımız ilerledikçe hücrelerimiz yenilenme özelliğini kaybederler ve ölürler. Bu  durum cilt yapısında bozulmaya neden olur. Derimiz yavaş yavaş sarkmaya ve kırışmaya başlar. Bunlarla beraber cildimizdeki nem dengesi ve yağ oluşturma kapasitesi kayboldukça kırışıklar artarak devam eder.

Vücudumuzdaki değişimlerden bağımsız bir şekilde dış etmenlerden kaynaklanan bozulmalarda mevcuttur. Güneş ışınları bu etmenlerin başında gelir. Her ne kadar güneş vücudumuzun temel ihtiyacı olan D vitamini kaynağı olsa da güneş ışınlarına uzun süre ve korunmasız olarak maruz kalmak cildimize zarar verir.

Sigara içmek sağlığımıza zarar veren temel etkenlerden bir tanesidir. Cilt yapımızın bozulmasının başlıca sebebidir. Sigaranın içinde bulunan zararlı kimyasallar kolajen oluşumunu engelleyerek dolaylı olarak cildimizin kırışmasına neden olur. Aynı zamanda alkollü içeceklerde cilt yapısını bozan zararlı alışkanlıklardandır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları da cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olur. Şeker bu zararlı alışkanlıkların başında gelir. Bununla beraber kızarmış, yüksek sıcaklıkta pişmiş, işleme tabi olmuş gıdalar vücudumuza zarar verir.

Yapılan araştırmalar neticesinde uykusuzluğun da cildin erken yaşlanmasına sebep olan bir diğer etken olduğu saptanmıştır.

Ruhumuz be bedenimiz bir bütündür birinde meydana gelen bir değişim diğerini de etkiler. Stres ve kötü ruh hali vücut dengesini bozan sebeplerdir. Ciltte bu durumdan etkilenir.

Hasta olduğumuzda kullandığımız ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Ani kilo kaybına bağlı olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir.

Bunlarla beraber mimik kırışıklıkları da vardır. Gülmek, kaç çatmak, yüz kaslarının kasılmasıyla oluşan çizgiler kırışıklıkların belirginleşmesinde rol oynar.

Kırışıkların nedenlerini saymak çözüm için bizlere yol gösterir. Yaşlanmaya bağlı olarak cildimizde bozulmalar meydana gelmesi kaçınılmaz. Ancak bu durumu yavaşlatmak bizim elimizde.

*Güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmamak  amacıyla koruyucu önlemler almalıyız.

*Bol bol su içerek vücudumuzun nem ihtiyacını gidermeliyiz. Aynı zamanda meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeliyiz.

*Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıkları hayatımızdan çıkarmalı ya da azaltmalıyız.

*Uyku düzenimizin olması hem cilt hem vücut sağlığımız açısından çok önemlidir.

*Stresli bir yaşamdan  uzak durmak ve olumsuz düşüncelerden kurtulmak cildimizin yaşlanmasını engelleyecektir.

*Kilo vermek istediğimizde egzersiz yapmaya ve kontrollü diyet yapmaya özen göstermeliyiz.

*Bunlarla beraber kırışıklıklar için botox, dolgu gibi çözümler de vardır ancak bunlar geçici çözümlerdir. Cildinizin yaşlanmasını geciktirmek istiyorsanız yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz.