Dudaklarımız vücudumuzun en hassas ve bakıma en çok ihtiyacı olan bölgelerinden biridir. Güneş ışınları, soğuk havalar, rüzgarlar, vücudumuzdaki değişimler ve daha bir çok faktör nedeniyle dudaklarımız hasar görebilir. Ancak yapacağımız bazı uygulamalarla bu hasarları gidermek çok zor değil. Alacağımız önlemlerle daha sağlıklı, pürüzsüz, yumuşak ve parlak dudaklara sahip olabiliriz.

*Bol bol su tüketin. Vücudumuz susuz kaldığında dudaklarımızda kuruluk ve çatlamalar oluşur. bu durum dudaklarımızın sağlıksız ve kötü görünmesine neden olur. Dudaklarımızın kurumaması için su tüketimimize dikkat etmeliyiz.

*Güzel görünen dudaklara ve cilde sahip olmak için temel destek içten gelir. Bunun için beslenmemize özen göstermeliyiz. Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri almak cildimizin, saçların ve dudakların güzelleşmesini sağlar.

*Dudaklarımızın ölü hücrelerden arınması için aralıkla peeling yapmalıyız. Ancak vücudumuzun diğer yerleri için kullandığımız peeling ürünlerini (yüz, el peelingi gibi) dudaklarımızda kullanmamalıyız. Çünkü dudaklarımız diğer bölgelere göre daha hassastır. Dudaklarınız için kozmetik peelingler kullanabileceğiniz gibi kendinizde hazırlayabilirsiniz. Şeker pütürlü tabakayı temizleyen ve ölü hücreleri yok eden etkili bir üründür. Şeker ve bir miktar balı karıştırarak hazırladığınız karışımla dudaklarınıza 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz. Yine şekeri cilt bakımı için kullanılan yağlarla harmanlayarak peeling yapabilirsiniz.

*Hem cildiniz hem dudaklarınız için yapmanız gerekenlerden biri yatmadan önce günün makyajından ve kirinden arındırmaktır.

*Özellikle günlük temizliğinizi yaptıktan sonra ve gün içinde de dudaklarınızı balzam ile nemlendirmelisiniz. Bu balzamlar aynı zamanda dudaklarınızı dış etkenlerden koruyan bir kalkan gibi olacaktır. Bu ürünleri seçerken güneş koruyucu özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.

*E vitamini dudak bakımı için önemli bir vitamindir. Dudak bakım ürünlerini seçerken  E vitaminli içeriğe sahip olması daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Ayrıca E vitamini kapsül şeklinde alarak direk uygulama da yapabilirsiniz.

*Peelin yaparken kullandığınız besleyici yağlarla yapacağınız masaj sayesinde dudaklarınızda kan dolaşımı hızlanarak daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

*Dudaklarımızı dil ile ıslatma, ısırma, derisini soyma gibi sürekli yaptığımız ama çoğu zaman farkında olmadığız davranışlar dudaklarımıza zarar verir. Bunları azami ölçüde azaltmamız gerekir.