Yumuşacık, parlak, bakımlı saçlara sahip olmak hepimizin hayalidir. Aynı zamanda uzun ve gür saçlar herkesin isteğidir.  Ancak hava koşullarının etkisi, yapmış olduğumuz işlemler saçlarımızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olur. Saçlarımızın  bakımlı olmasını ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlanın bir takım yöntemleri vardır.

*Saçlarımızın sağlıklı olması için ilk yapmamız gereken düzenli beslenmedir. Saçlarımızın yapısı protein ağırlıklıdır. Bu nedenle beslenmemizde protein ağırlıklı gıdalara yer vermek saçlarımızın uzamasını destekler. Proteinle beraber C vitamini açısından zengin gıdalar saçların gürleşmesini ve parlak görünmesini destekler.

*Düzenli aralıklarla saçlarımızı kestirmek saçlarımızın sağlıklı ve gür olmasını sağlar.

*Saçlarımıza en çok zarar verenlerin başında düzleştirici, maşa gibi ısı veren ürünler yer almaktadır. Bunları azami ölçüde az kullanmalısınız.

*Düzenli olarak saç kremi kullanmak saçın beslenmesini ve kolay taranmasını sağlar. Bu sayede saçınızdaki koparak dökülmelerin önüne geçmiş olursunuz. Kremi saç diplerinize değdirmeden baştan aşağı saçlarınızdaki tüm bölgelere gelecek şekilde uygulayın ve özenle durulayın.

*Saçlara düzenli olarak maske uygulamak saçı besler. Bu maskeleri satın alabileceğiniz gibi kendinizde evdeki malzemelerden kullanarak da hazırlayabilirsiniz.  Yumurta, elma sirkesi, kına, zeytinyağı, aloe vera, hint yağı gibi ürünler saça iyi gelen ürünlerdir. Bunları kullanarak maskeler hazırlayabilirsiniz. Ancak cilt tipinize uygun olan ürünleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

*Kullanmış olduğunuz şampuanlar da saçınız büyümesini etkileyen önemli bir unsurdur. İçeriğinde at kuyruğu bitkisi özü bulunduran şampuanlar saçın hızlı uzamasını sağlamakta etkilidirler. At kuyruğu otu saç derisini ve köklerini besler,  saç tellerini kalınlaştırır ve güçlendirir, kepeklenmeyi önler, saçların kısa sürede uzamasına katkıda bulunur.