Doğal bakım ürünlerinde ve kozmetik ürünlerde kullanılan, bir takım tıbbi uygulamalardan sonra faydalanılan  jojoba yağı bir çeşit bitkisel yağdır. Saça ve cilde faydaları oldukça fazla olduğu için bitkisel yağlar arasında öne çıkmaktadır. Doymamış yağ oranı oldukça fazladır.

Jojoba yağını cildiniz masaj yaparak kullanabilirsiniz. Ayrıca kendiniz hazırlayacağınız cilt maskelerinin, nemlendiricinizin, vücut losyonlarının  içine katarak da kullanabilirsiniz.

*Anti alerjen ve anti bakteriyel  bir yapısı vardır.

*Güçlü antoksidan etkisiyle cildin temizlenmesini ve nefes almasını sağlar. Makyaj temizliği için etkilidir. Pamuğa damlatacağınız bir iki damla jojoba yağıyla cildinize zarar vermeden makyajınızı çıkarmış olursunuz.  

*Akne problemi olan ciltler için uygundur.

*Jojoba yağı ölü derilerin atılmasını cildin yenilenmesini sağlar. Bu sayede kırışıklık problemiyle baş etmede etkili bir üründür. Aynı zamanda bacak ve karın bölgesinde ortaya çıkan çatlakları iyileştirme özelliği vardır.

*Cildin nemlenmesi için oldukça faydalı bir yağdır. Ciltteki kuruma ve dökülme sorunlarıyla savaşır. Bu özelliğiyle dudak bakımında etkili bir üründür.

*Saç derisini nemlendirerek saçların sağlıklı, parlak ve canlı görünmesini sağlar.

*Saçların kırılmadan uzamasını sağlar.

*Romatizmal rahatsızlıklar, kas ve eklem ağrıları gibi bazı durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.