Kaş ve kirpiklerimizin yapısı, sıklığı ve ya seyrekliği, şekli yüz ifademizi ve güzelliğimizi etkileyen önemli faktörlerdendir. Dolayısıyla gür, şekilli, sağlıklı kaş ve kirpiklere sahip olmak herkesin hayalidir. Yanlış müdahaleler, kıl köklerinin zayıflaması gibi sebeplerle kaş ve kirpiklerimizde yapısal ve şekilsel bozulmalar meydana gelmektedir. Alınabilecek basit önlemlerle bu bozulmanın üstesinden gelebilirsiniz.

*Bakışlarımızın etkili olabilmesi için göz makyajımıza çok özen gösteririz. Ancak gün sonunda bu makyajı etkili bir şekilde temizlemezsek gözlerimize ve kirpiklerimize zarar verir. Makyajımızı temizlerken de nazik olmaya özen göstermeliyiz.

*Makyaj malzemelerimizi ve temizleyici ürünlerimizi seçerken dikkatli davranmalıyız. İçeriğinde kaş  ve kirpiklerimize zararlı maddeleri barındıran ürünlerden uzak durmamız gerekir.

*Hijyen en önemli noktalardan bir tanesidir. Kullanmış olduğumuz ürünler yalnızca bize özel olmalıdır, başkasının kullandığı ürünleri kullanmamalıyız.

*Kirpiklerimizin kıvrık olması için kullanmış olduğumuz kıvırıcı kirpikleri kırarak aslında zarar vermektedir. Mümkün olduğunca kullanmamaya özen gösterelim.

*Saçlarınıza gösterdiğiniz özeni ve bakımı kaşlarınıza da göstermelisiniz. Günde iki kes kaşlarınızı fırçalayıp kıl köklerini uyararak daha gür kaşlara sahip olabilirsiniz. Bu işlem için bitmiş bir rimelinizin fırçasını temizleyip kullanabilirsiniz.

*Kaş ve kirpikler için kullanılan etkili ürünler vazelin, hint yağı ve tatlı badem yağıdır. Vazelin kıl köklerini besleyen bir etkiye sahiptir.  Hint yağı ve badem yağı kaş ve kirpikleri besler, gürleşmesini ve sağlıklı uzamasını sağlar. Bunları tek başına kullanabileceğiniz gibi yarı yarıya karıştırarak da kullanabilirsiniz. Ancak gözlerinize temas ettirmemeliyiz. Bu yağları kullandıktan sonra tahrişe neden olmaması için  belli bire bekletip durulamalıyız.

*E vitamini kaş ve kirpik için vazgeçilmez bir üründür. E vitamini dökülmeleri önler. Taramak amacıyla kullandığınız fırçaya damlatarak doğrudan kaş ve kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.