Kil cilt bakımında kullanılan çok yönlü bir maddedir. Temizleyici etkisiyle kiri en derinden çıkarır; besleyici etkisiyle sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Kil tek tip olmayan çeşitli bir maddedir. Bulunduğu bölgenin içerdiği minerallere göre rengini alır ve her renk kilin farklı özellikleri bulunur. Kozmetik sektöründe yoğunlukla kullanılan kil çeşitleri beyaz, kırmızı, yeşil, sarı ve mavi kildir.

*Beyaz Kil: Magnezyum açısından zengindir. Cildi kirden arındırdığı gibi bünyesinde bulunan minerallerin cilde geçmesini sağlar.

*Yeşil Kil: mineraller açısından çok zengindir ancak kuru bir yapısı vardır. Bu özelliğiyle sivilce, yağ oluşumu, egzama gibi problemlerle daha iyi savaşır.

*Kırmızı Kil: yeşil kil ile benzer özellikler gösterir ve yüksek demir oksit içerdiği için kırmızı renktedir. Kırmızı kil en çok kuru ciltler için uygundur. Cildin pullanıp dökülmesini engeller ve kuruluğa bağlı kaşıntı problemine iyi gelir. Nemlendirici özelliği vardır.

*Mavi Kil: Cilt lekelerine iyi gelen kil türüdür. Ciltteki pigmentlerin eşitlenmesini sağlar.

*Sarı Kil: Soluk ciltler için önerilmektedir. Cildi derinden onarır ve gözle görülmeyen kiri ve mikrobu temizler.

Kilin yalnızca cilde değil saça da muazzam faydaları vardır. Saçları yumuşacık yapar ve saç derisini besleyerek saçın sağlıklı uzamasını sağla. Saçtaki yağ oluşumunu da dengeler.