Mevzu bahis güzellik olduğunda en önem verdiğimiz konuların başında saçlarımız gelir. Yapılan en ufak değişiklikte bile bizi değiştiren büyük bir sonuçlar ortaya çıkar. Bu sebeple saçlarımızla çok ilgileniriz ve boya, fön, şekillendirme gibi birçok işlem yaparız. Yaptığımız bu işlemler saçlarımızın yıpranmasına da yol açar. Sadece yaptığımız işlemler değil kir, yağmur, rüzgar, aşırı sıcak-soğuk havalar gibi dış faktörlerde saçlarımızın yıpranmasına neden olur.  Alacağınız bir takım önlemler ve basit uygulamalarla bu yıpranmaların önüne geçebilir, bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

*Saç bakımında temizlik en önemli noktaların başında gelir. Ancak saçlarımızı çok sık yıkamaktan kaçınmalıyız çünkü kullandığımız şampuanlar saçın nemini kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda saçımızda doğal olarak oluşan yağlar saçın sağlıklı uzamasına sebep olur. Sık sık yıkayarak saçlarımızın bu yağdan mahrum olmasına neden oluruz.

*Saçlarımızın hava alması önemli bir husustur. Sürekli aynı şekilde toplamak saçın hava almasını ve sağlıklı şekilde uzamasını engeller.

*Saç kremleri saçlarımızın yumuşacık olmasını, kolay taranmasını ve daha güzel şekil almasını sağlar. Saç kremini duş esnasında saç diplerine sürmeden tepeden itibaren tüm saça eşit dağıtılacak şekilde uygulamak faydalı olacaktır.

*Saçlarınızın yıpranmasının önüne geçmek için doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Zeytinyağı saç bakımında en etkili ürünlerden bir tanesidir.

*Saçlarınızın parlak ve sağlıklı olabilmesi için maske uygulayabilirsiniz. Kozmetik ürünlerden faydalanabileceğiniz gibi evde kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta cilt tipinin kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği gerçeğidir. Maskenizi hazırlarken kullanacağınız ürünleri cilt tipinize ve saç derinize uygun olanlardan seçmelisiniz.