Selülit Nedir: Cildin altındaki yağ dokusunun deformasyona uğrayarak pürüzlü ve düzensiz bir görünüm alması şeklinde ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Aynı zamanda en önemli estetik sorunların başında gelir. Genellikle kadınlarda ve 20 yaş üstü bireylerde sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Çoğunlukla kalça, karın ve uyluk bölgelerini etkileyen bir sorundur.

Selülitin nedenleri nelerdir: Selülit deri altındaki bağ dokusu ve yağ tabakasının arasındaki etkileşimle ortaya çıkar. Bu problemin ortaya çıkmasını sağlayan bir çok faktör vardır. Hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık, ani kilo değişimleri, hareketsiz yaşam tarzı en önemli sebeplerindendir.

Selülit tedavileri: Selülit için spesifik bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak yapılan bir takım uygulamalarla selülit görünümünüzü iyileştirerek daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

*Yalnızca selülit probleminiz için değil daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapmanız gereken ilk şey dengeli ve doğal beslenmektir. Özellikle selülit oluşumunun engellenmesi açısından yeterli su içmek ve tuzu azaltmakla başlayabilirsiniz. Bunların yanında yapay renklendirici ve tatlandırıcı gıdalardan uzak durulması gerekir. Bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Alkol ve kafein kullanmamalı ya da azaltmalısınız.

*Selülit fazla kilolarla bağlantılı bir problemdir. Çünkü kilo alımlarında vücutta yağ depolanır ve bu durum cilt görünümünde bozulmalara neden olur. Ancak yalnızca kilo vermek selülit görünümünü engellemez. Ani gerçekleşen kilo değişimlerinde vücudunuz deformasyona uğrayabilir. Kilo verirken egzersiz yapmaya özen göstermek,  düzenli ve kontrollü bir diyet yapmak selülit oluşumunu engeller.

*Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi sağlık ve estetik problemlerimizin çözümünde de yardımcımız olmuştur. Lazer, radyofrekans, ultrason, dalga tedavileri gibi yöntemlerle selülit tedavilerinde hem kolay hem de hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Ancak bu yöntemler alanında uzman kişiler tarafından sağlık açısından uygun yerlerde yapılmalıdır.

*Uygulanabilecek bir diğer yöntem masaj tekniğidir. Özel makineler aracılığıyla vücudun belli bölgelerini toparlamak ve sıkılaştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin iyi sonuçlar vermesi için uzun seanslar gerekebilir.

Hepimiz sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak isteriz. Ancak unutmamamız gereken en önemli nokta birbirimizden farklı oluşumuz. Bu nedenle selülit gibi bir çok problemde de çözümler kişiden kişiye göre değişir. Kendinize uygun tedavi yöntemini ararken vücudunuzu tanımanız en önemli kriterdir. Size en uygun yöntemi sağlığınızı tehlikeye atmayacak şekilde uygulamanızı öneririz.